Author Topic: Android'de Güvenlik Açığı Var!  (Read 1287 times)

Aymet

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 108
    • View Profile
Android'de Güvenlik Açığı Var!
« on: August 10, 2016, 12:35:41 PM »
Android kullanıcılarını yakından ilgilendiren güvenlik açıkğı haberlerine bir yenisi daha eklendi. Android'deki Quadrooter açığı 900 Milyon cihazı etkiliyor.
Android kullanıcıları güvenlik açıkları nedeniyle yine sıkıntı çekiyor. Kaynağı açık olduğu için sürekli risk altında olan Android, yine güvenlik açığı ile gündeme geldi. Quadrooter ismindeki bu güvenlik açığı 900 milyon cihazı haliylede kullanıcısını ilgilendiriyor.

Quadrooter nedir?
Quadrooter ismini, 4 farklı güvenlik açığını bir arada barındırmasından alıyor. Qualcomm'un Snapdragon işlemcisini kullanan Android cihazları hedefine alan Quadrooter; kötücül yazılım ile cihazın kamera, mikrofon ve hoparlör gibi donanım öğelerine ve kişisel verilere erişim sağlayabiliyor.
Piyasada Qualcomm imzalı 900 milyondan fazla cihazın bulunduğu varsayılırsa, Android’in kullanıcılarının ciddi bir güvenlik açığı ile karşı karşıya olduğnu söyleyebiliriz.
Açıklamalara göre Quadrooter güvenlik açığından; Nexus 5X, Nexus 6 ve Nexus 6P etkileniyor. En güvenli akıllı telefonlardan biri olarak tanıtılan BlackBerry DTEK50 modelinin de bu açıktan etkilendiği söyleniyor. Galaxy S7 ve S7 edge'in de listede olduğunu ancak QualcommSnapdragon işlemcili Galaxy S7 modellerinin ülkemizde satılmadığını için ülkemizdeki S7 ve S7 edge kullananları korkutcak bir durum yok.
Google, güvenlik için güncelleme yollayacağını geçen yıl duyurmuştu daha sonra da firmalar da bu yönde bir politika izlemişti. Buna bağlı olarak Quadrooter güvenlik açığını gidermek için muhtemelen bu ay içerisinde bir güncelleme yayınlanacak. Güncelleme gelene kadar kaç cihaz Quadrooter güvenlik açığından sorun yaşayacak?
« Last Edit: August 10, 2016, 12:37:36 PM by Aymet »