Author Topic: iPhone'larda Büyük Güvenlik zafı!  (Read 1478 times)

Aymet

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 108
    • View Profile
iPhone'larda Büyük Güvenlik zafı!
« on: August 12, 2016, 11:33:17 AM »
Android cephesinde yaşanan Stagefright açığının etkileri halen sürerken, ikinci Stagefright dalgası iOS cephesini sıkıntıya sokacağa benziyor!


Android, güvenlik konusunda hiçbir zaman mükemmel olamadı. Google’dahi bunu kabul etmiş durumda.
Fakat iOS cephesinde bu durum farklı. Apple'ın söylemleri de, kullanıcıların söylemleri de iOS cihazlarının güvenlik konusunda mükemmel olduğu yönünde. Fakat yeni keşfedilen bir güvenlik açığı bunun tam aksini iddia ediyor. Cisco bünyesinde çalışan bir güvenlik araştırmacısı olan Tyler Bohan tarafından keşfedilen açık bütün iPhone'ları etkileyebiliyor. VE-2016-4631 kodlu açık iOS cihazlardaki görüntü verilerini işleme kısmını etkiliyor. MMS veya iMessage yoluyla yollanan TIFF formatındaki mesaj ile iPhone'unuz siz farkında dahi olmadan hacklenebilir.

Safari üzerinden de aktifleşebilen bu açık iPhone kullanıcılarını korkutmayı şimdiden başardı. Hackerlar tarafından düzenlenmiş siteyi açmak veya mesajı okumak dışında herhangi bir ekstra işleme ihtiyaç duymayan bu güvenlik zaafiyetinin yapabildikleri ise inanılmaz.
Hackerın WiFi şifrelerine erişme, Safari üzerinde tuttuğunuz şifreleri görebilme ve uygulama kontrolü gibi inanılmaz yetkilere sahip olmasına izin veren açık Apple tarafından İOS 9.3.3 'te kapatıldı.
Eğer cihazınızı henüz güncellemediyseniz tehlike altındaki kullanıcılar arasında olabilirsiniz!
« Last Edit: August 12, 2016, 11:35:10 AM by Aymet »