Author Topic: Çin'deki nüfus online rekoru kırdı  (Read 3769 times)

batuhan

  • Guest
Çin'deki nüfus online rekoru kırdı
« on: August 12, 2016, 11:16:45 AM »
Dünyada nüfusu en kalabalık olan ülkesi Çin'de internet kullananların sayısı 700 milyonu geçti.
Dünyadaki en kalabalık internet kullanıcısına sayısına sahip olan Çin online nüfusu 710 milyona ulaşarak kendi rekorunu geliştirdi.
Çin hükümeti tarafından açıklanan bu rakam son altı ay içerisinde en az bir kez internete bağlanmış Çinlileri kapsıyor.


2015 sonunda 690 MİLYONDU?
1 milyar 375 milyon insanın yaşadığı Çin’de 2015'te yapılan sayımsa 690 milyon internet kullanıcısının olduğu söylenmişti.
İNTERNETE BAĞLANANLARIN YÜZDE 92.5'İ MOBİL KULLANICI
Çin İnternet Ağları Bilgi Merkezi tarafından açıklanan verilerde internet kullanım yoğunluğunun şehirlerde olduğunu, kırsal bölgelerde internet erişimine sahip olanların sayısının oldukça düşük olduğuna dikkat çekildi. Verilerde ortaya çıkan bir diğer önemli sonuç ise internet bağlananların yüzde 92.5'inin mobil kullanıcı olması.
TEKNOLOJİ DEVLERİNİN CEZBEDİYOR
Çin'in nüfus yoğunluğu ve son 30 yılda ekonomisinin gelişme hızı büyük teknoloji şirketlerini ülkeye çekiyor. Başta Facebook ve Apple olmak üzere birçok teknoloji devi Çin piyasasında yer alabilmek için kıyasıya mücadele veriyor. Çin'in teknoloji konusunda oldukça sıkı bir sansür politikası yürütüyor. Google'nın erişim izni bulunmadığı ülkenin güvenlik politikarı "Çin'in Güvenlik Seddi" olarak anılıyor.
Çinli sanal alışveriş ve ticaret sitesi kurucusu Jack Ma, ülkedeki teknolojik atılımın simgelerinden biri. 24 milyar dolar servetiyle Çin'in en zengin ikinci işadamı olan Ma, dünyanın 33. en zengin insanı ünvanını taşıyor.
« Last Edit: August 12, 2016, 04:57:52 PM by Aymet »