Author Topic: Korsan İçeriklere Savaş Açıldı!  (Read 2889 times)

batuhan

• Guest
Korsan İçeriklere Savaş Açıldı!
« on: August 12, 2016, 11:28:30 AM »
korsan içeriklere savaş açıldı
Korsan içeriklerin yayılmasını engellemek için sosyal medyanın kontrol altında tutulması planlanıyor. Peki, korsan içerikler ile nasıl mücadele edilecek?
Rusya'nın korsan yazılım ve ürünler konusundaki ününden bahsetmeye gerek yok. Burada korsan oyunların, filmlerin ve diğer eğlence sektörü işlerinin ciddi bir kullanımı, hatta buradan tüm dünyaya yayılımı söz konusu.
Tüm oyunlar kırılacak
Rusya hükümeti bugüne kadar korsan kullanımına karşı birçok adım atsa da bunların hiçbiri tam ziyadesiyle başarılı olamadı. Ulusal Müzik Endüstrisi ve Sinema ve Televizyon Yapımcıları'nın birliğiyle konu Rusya Kültür Bakanlığı'na taşındı.
Korsan içerikler sosyal medya üzerinden yayılıyor
Yeni çıkarılacak yasayla sosyal medya ve internet üzerinde şirketlerin ürettikleri yapımların telif hakları koruma altına alınacak. Doğu Avrupa'nın Facebook'u olarak kabul edilen vKontake (VK) artık telif hakları ihlallerine karşı önlemler alacak.
VK gibi birçok sosyal tabanlı yerel kuruluş korsan yazılımların internet üzerinde dağılmasında önemli rol oynuyordu. Hükümet sosyal medya ve korsan ağı arasındaki bağlantıyı keserek, korsan sektörüne darbe vurmayı amaçlıyor.
Özellikle Rusya ve çevre ülkeler için korsan içeriklerin adeta bir mafyaya dönüştüğünü düşünürsek, hükümet böyle bir karar almakta geç bile kaldı diyebiliriz.

Sinema, oyun ve benzeri eğlence dallarında korsan içerik üreticilerinin sosyal medya ağını kesmek önemli bir adım gibi görünüyor.
Bakalım, korsan cenneti olarak anılan Rusya yasalardaki yeni düzenlemelerin sonunda kendi eğlence sektörüne bir çeki düzen verebilecek mi?
Temasların ardından VK ile şimdiden imzalar atılmaya başlandı. Böylece telif haklarını korumaya yönelik ilk büyük adım da atılmış oldu.
« Last Edit: August 12, 2016, 12:46:27 PM by Aymet »