Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - Aymet

Pages: 1 [2] 3 4 ... 8
16
RootJunky bir kez daha Samsung'un çalınmalara karşı uyguladığı koruma sistemini geçmeyi başardı. Üstelik yeni çıkacak olan Galaxy Note 7 de aynı şekilde tehlikede karşı karşıya gibi görünüyor.


Akıllı telefonlarımız değerli. Pahalılar, bize özel gizli bilgilerimizi barındırıyor üstelik kişiye ait hesaplarımızı içeriyor. Eh, hal böyle olunca kötü niyetli insanlar onları ele geçirmek istiyorlar.
Bazen satmak için, bazen de içlerindeki bilgileri aşırmak için... Fark etmez. Genel olarak 2. el pazarında ortaya çıkan çalıntı telefonlar içerdikleri ek önlemler sayesinde kötü niyetli insanları bir nebze yavaşlatsada önüne geçemiyor.Örnek vermek gerekirse, iOS cihazlar içlerinde aktivasyon kilidi bulunduruyorlar. Samsung ise kendi cihazlarında Fabrika Ayarları Koruması (Factory Reset Protection) kullanıyor. Lakin, bu yöntem pek etkili değil gibi görünüyor.

Galaxy Note 7 de Tehlike Altında Olabilir.RootJunky bir kez daha Samsung'un koruma sistemini geçmeyi başardı başardı. Geçtiğimiz Kasım ayında kırılan Fabrika Ayarları Koruması olayında yine başrolde RootJunky vardı.Bu korumanın hırsızları korumak için yeterli olmadığını bir kez daha dile getiren RootJunky, aşabildiği Samsung cihaz korumalarını eklemeyi de ihmal etmedi.Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Active, Galaxy S6 Edge+,  Galaxy Note 5, Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, Galaxy S7 Active ve muhtemelen önümüzdeki dönemde piyasaya sunulacak Galaxy Note 7 modelleri tehlikede gibi görünüyor.

17
Türk yapımı mini bilgisayar Poyraz; kredi kartı kadar boyutu, sistemi ve düşük güç tüketimiyle dikkat çekiyor.
Türk milleti olarak biz gerçekten yerli cihazları destekliyoruz, ülkemizden özellikle teknoloji alanında ses getirecek ürünlerin ortaya çıkmasını istiyoruz. Bu konuda ne yazık ki gelişmiş ülkelerin gerisinde kalsak da, Türkiye'den de gelişmiş, başarılı ürünler çıkabiliyor.
Son dönemde ise ülkemizden çıkan başarılı teknolojik cihazlardan biri ise Poyraz adındaki mini bilgisayar. Yerli AR-GE firması Bilim starafından üretilen normal bir kredi kartı boyutlarındaki Poyraz isimli bilgisayar Raspberry Pi gibi tek kartta bilgisayar olarak karşımıza çıkıyor.


4 çekirdekli ARM tabanlı işlemci, 1GB DDR 3 RAM, 8GB NAND depolama alanı, 30fps'de 1080p (Full HD) HDMI ile görüntü çıkışı, 10/100 ethernet desteği, 2 adet USB girişi ve LVDS, GPIO, MIPI, IR alıcılarla gelen yerli üretim mini bilgisayar Poyraz, TÜBİTAK'ın sunduğu Linux tabanlı yerli işletim sistemimiz Pardus ile çalışıyor.

Ayrıca küçük boyutlarının yanı sıra enerji tüketimi konusunda da oldukça iddialı olan Poyraz, standart bir masaüstü bilgisayarın %20'si kadar enerji kullanabiliyor. Öyle ki cihazın 1 yılda sadece 3TL'lik elektrik tüketimi yapabileceği belirtilmiş.Yerli mini bilgisayar Poyraz henüz talep oranı bilinmediği için seri üretim aşamasında değil. Ancak ilgili şirketin e-posta ile cihaza gelen taleplere göre cihazın üretimine geçip geçmeyeceği söylene bilir.

18
Teknolojik Gelişmeler / Mars'dan Dünya'ya 1000 Yeni fotoğraf
« on: August 15, 2016, 03:41:14 PM »
Dünyanın En Gelişmiş Kamerası HiRISE, Mars'tan Dünya'ya 1000 Yeni Fotoğraf Gönderdi!Kızıl Gezegen'i tüm detaylarıyla ortaya çıkarmak için çalışmalar sürüyor. Uzayın derinliklerini görüntüleyebilen ve 10 yıldır Mars'ta görev yapan HiRISE kamerası 1000 yeni fotoğraf gönderdi.
Dünyanın en gelişmiş kameralarından biri olan HiRISE 10 yılı geçkin süredir Mars’ta görev yapıyor. Mars hakkındaki çalışmalarda HiRISE’in sağladığı veriler büyük önem taşıyor.  65 kg ağırlığında ve 0.5 diyafram açıklığına sahip kamera Mars yüzeyini 0.3m/piksel detayla fotoğraflayabiliyor. Bu görüntüler bilim insanlarına Mars’ın yüzeyini tam olarak anlama hakkında büyük bir kaynak oluşturuyor.
10 Mart 2006 tarihinde Mars yörüngesine başarıyla yerleşen HiRISE, o günden beri görevini sürdürüyor. Emektar Mars Yörünge Kaşifi, 10. yılında da Mars’tan Dünya'ya 1000 yenifotoğraf gönderdi. Henüz gelen görseller yine Mars’ın yüzeyine dair önemli bilgileri bilim insanlarına ve araştırmacılara sunuyor. 10 yıldır Kızıl Gezegen'de çalışan HiRISE, şu ana kadar Mars yüzeyinin sadece yüzde 1'inden biraz daha fazlasının fotoğrafını çekmeyi başardı. HiRISE gönderdiği bazı fotoğrafları internette yayınlandı.

19
Teknolojik Gelişmeler / Google, Yeni İşletim Sistemi mi Yapacak?
« on: August 15, 2016, 03:38:13 PM »
Google'ın tamamen yeni bir işletim sistemi yapacağı haberleri gün geçtikçe çoğalmaya devam ediyor. Şirketin, yeni işletim sisteminin yeni bir OS yaratabileceği dile getiriliyor.


Google'ın bir süredir yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü biliniyordu.
Şirketin, Chrome OS işletim sistem gerekliliklerini geliştirerek gerçekleştireceği belirtilen projenin planları gün yüzüne çıkmaya başladı.
"Fuschia" adındaki yeni işletim sistemine ilişkin ayrıntılar GitHub üzerinden yayınlandı.
Google'ın yeni os'u
Andoid Police'de yer alan habere göre, yeni sisteme ilişkin bazı bilgiler GitHub üzerinden yayınlandı.
FreeRTOS,  ThreandX'e benzer olarak loT odaklı olacağı ifade edilen işletim sistemi yeni Magenta Kertel'i kullanacak.
Yer alan bilgilerde ayrıca yeni işletim sisteminin tüm akıllı tefonlar ve masaüstü bilgisayar çözümlerine yönelik olarak tasarlanması bekleniyor.
Kendi kullanıcı arabirimini yaratmak için Dart ana programa dili ve Flutter desteğini kullanacak işletim sisteminin materyal tasarıma sahip olacağı dile getiriliyor.

20
Teknolojik Gelişmeler / Android'de beta kullanın önce siz deneyin!
« on: August 15, 2016, 03:35:13 PM »
Android'de Instagram, Twitter gibi popüler uygulamaların yeni sürümlerini herkesten önce nasıl kullana bilirsiniz?
Instagram'ın veya Snapchat'in en yeni özelliklerini herkesten önce denemek ister miydiniz? Android'li bir telefon kullanıyorsanız bunu yapabilirsiniz. Google Play Store'un en son sürümü, beta testi işleviyle geliyor ve bu sayede sevdiğiniz uygulamaların yeni sürümleri yayınlanmadan önce, onları test edebiliyorsunuz.
Android'de beta testine nasıl dahil olunur?
Play Store'un yeni sürümü, beta programlarına direkt olarak uygulama sayfasından katılmanıza izin veriyor. Çoğu uygulama bu yönteme geçiş yapmış bulunuyor. Örneğin Facebook, Snapchat ve Instagram gibi hit uygulamaların beta test programlarına kolayca katılabiliyorsunuz. Bazı uygulamalar ise herkese açık olmayan "kapalı beta"yı tercih ediyor.


Beta programını bulun
Başlamak için Play Store'u açın ve beta programına katılmak istediğiniz uygulamanın sayfasına gidin. Uygulamanın beta programı varsa, sayfayı aşağı kaydırdığınızda "Beta test kullanıcısı olun" başlıklı bir kutu göreceksiniz. Yeşil renkli "KATILMAK İSTİYORUM" düğmesine basın ve ekrana gelen uyarıyı onaylamak için "Katıl" üzerine dokunun.
Programa kabul edilmeniz birkaç dakika sürebilir. Tamamlandığında uygulamayı beta sürümüne güncelleyebileceksiniz. Bunu "Uygulamalarım ve Oyunlarım" bölümünden yapabilir veya Beta sekmesini açarak mevcut beta uygulamalarınızı görebilirsiniz. Bazı durumlarda uygulamaların beta programının "dolduğu" mesajını alabilirsiniz, ancak genellikle katılmakta sorun yaşamayacaksınız.

Beta programından çıkış
Herhangi bir uygulamanın beta programından çıkmak için "KATILMAK İSTİYORUM" düğmesine bastığınız yerde "AYRIL" düğmesini göreceksiniz. Bu düğmeye basar basmaz programdan çıkmış olacaksınız, ancak yüklediğiniz beta sürüm kaldırılmayacak. En son resmi sürüme dönmek için uygulamayı kaldırmanız ve baştan yüklemeniz gerekiyor.

21
Bir süre önce kapatılan KickassTorrents geri döndü! Ama bu geri dönüş, çok da sevindirici olmadı!


Popüler torrent sitesi KickassTorrents geçtiğimiz Temmuz ayında sonuçlanan bir davanın ardından ABD'nin Adalet Bakanlığı'nın emriyle kapatılmıştı. Aradan henüz çok da uzun bir süre geçmemiş olmasına rağmen KickassTorrents'i taklit eden 'mirror' (ayna) siteler ortaya çıkmaya başladı.
Bu ayna sitelerden biri olan KAT.am de geçtiğimiz hafta yine ABD'li bir kuruluş olan Motion Picture Association tarafından yapılan bir şikayetin ardından mahkeme kararıyla kapatıldı. Fakt söz konusu alan adı geçtiğimiz günlerde yeniden aktive edildi. Siteyi ziyaret eden kullanıcılar KAT.am'in KickassTorrents'in veri tabanının bir kopyasını içerdiğini belirten bir mesajla karşılaştılar.
Sitenin karşılama sayfası kullanıcılar nezdinde sorunsuz bir biçimde çalışan bir torrent web sitesi izlenimi bıraksa da; ziyaretçilerin sahte bir siteyle karşı karşıya olma ve hatta sitenin siber suçlular tarafından kontrol ediliyor olma ihtimali de söz konusu.

22
Güvenliğin önemli olduğu bir başka konuyu yakından balıyoruz...

Güvenlik konusunda wslik pvp serverler tanıtım sitesinde kendi adreslerini tanıtımını yaparken birbirinden ilham alıyor diyebiliriz. Kurucular diğer kurulan wslik pvp serverlere bakarak nasıl güvenlik önlemi aldığı konusunda fikir sahibi oluyor veya paylaşmak yada satmak isteyen olursa wslik pvp serverlerin sahipleri güvenlik yazılımları alarak sunucuya saldırılardan ve wslik pvp serverlerin dosyalarına saldıran kişilerden rahatlıkla korunabiliyor.
Saldırı anında devreye giren yazılım sayesinde saldırılmak istenen açık kapanıyor ve saldırı bloke edilmiş oluyor. Sunucu ile bu konu üzerinde anlaşma yapabilecek wslik pvp serverlerin sahipleri gelecek olan saldırılar nedeni ile günübirlik yedekleme işlemi alıyor ve sunucu üzerindeki veriler kayıt altında oluyor. Bu sayede güvenlik önlemine rağmen saldırı engellenemezse wslik pvp serverlerin sahipleri dosyaları sunucuya tekrarda FTP aracılığı ile olduğu gibi yükleyip oyunu tekrardan kullanıma açabiliyor .


Metin2 Pvp Serverler'e DDoS Saldırısı
DDoS tamamen sunucu ile alakalı bir saldırı adı olup saldırılması istenen adrese milyonlarca kullanıcı gönderiyor ve bu şekilde sunucular bu kadar kullanıcıya dayanmayarak çökme yaşıyor veriler siliniyor . Genellikle keyfi amaçla yapan birçok kişi vardır ve ilk hedefleri metin2 pvp server oluyor . DDoS saldırıları yapmak çok basit olması nedeni ile birçok kişi bu saldırıları gerçekleştirebilir ancak profesyonel olarak yapılmadığı zaman bir suç unsurudur ve cezası vardır. Ancak DDoS saldırısı yapacak olan kişi metin2 pvp serverleri seçiyor çünkü illegal olup şikayet etmeyeceklerini bildiği için rahatlıkla saldırısını yapıyor .
Pvp Serverleri En Avantajlı Şekilde Kullanmak
Kullanıma bağlı olarak pvp serverlerin avantajı artıyor ki hem kullanıcı hem de yayıncı için birçok avantajı vardır. Kullanıcı pvp serverler kullanırken bir çok seçenek bulabiliyor tanıtım sitesi içerisinde bir adrese bağımlı yaşamıyor ve gerektiğinde rest çekerek başka pvp serverler oynamaya başlayabilir . Diğer bir avantajı ise daha önceden denenmiş ve test edilmiş olmasıdır .Yani boş yere dosya indirme olmayacak hatta nasıl olduğu hakkında hiç indirme yapmadan yorumlara bakarak fikir sahibi olabilirsiniz .

23
Güvenliğin önemli olduğu bir başka konuyu yakından balıyoruz...


Güvenlik konusunda wslik pvp serverler tanıtım sitesinde kendi adreslerini tanıtımını yaparken birbirinden ilham alıyor diyebiliriz. Kurucular diğer kurulan wslik pvp serverlere bakarak nasıl güvenlik önlemi aldığı konusunda fikir sahibi oluyor veya paylaşmak yada satmak isteyen olursa wslik pvp serverlerin sahipleri güvenlik yazılımları alarak sunucuya saldırılardan ve wslik pvp serverlerin dosyalarına saldıran kişilerden rahatlıkla korunabiliyor.
Saldırı anında devreye giren yazılım sayesinde saldırılmak istenen açık kapanıyor ve saldırı bloke edilmiş oluyor. Sunucu ile bu konu üzerinde anlaşma yapabilecek wslik pvp serverlerin sahipleri gelecek olan saldırılar nedeni ile günübirlik yedekleme işlemi alıyor ve sunucu üzerindeki veriler kayıt altında oluyor. Bu sayede güvenlik önlemine rağmen saldırı engellenemezse wslik pvp serverlerin sahipleri dosyaları sunucuya tekrarda FTP aracılığı ile olduğu gibi yükleyip oyunu tekrardan kullanıma açabiliyor .
Metin2 Pvp Serverler'e DDoS Saldırısı
DDoS tamamen sunucu ile alakalı bir saldırı adı olup saldırılması istenen adrese milyonlarca kullanıcı gönderiyor ve bu şekilde sunucular bu kadar kullanıcıya dayanmayarak çökme yaşıyor veriler siliniyor . Genellikle keyfi amaçla yapan birçok kişi vardır ve ilk hedefleri metin2 pvp server oluyor . DDoS saldırıları yapmak çok basit olması nedeni ile birçok kişi bu saldırıları gerçekleştirebilir ancak profesyonel olarak yapılmadığı zaman bir suç unsurudur ve cezası vardır. Ancak DDoS saldırısı yapacak olan kişi metin2 pvp serverleri seçiyor çünkü illegal olup şikayet etmeyeceklerini bildiği için rahatlıkla saldırısını yapıyor .
Pvp Serverleri En Avantajlı Şekilde Kullanmak
Kullanıma bağlı olarak pvp serverlerin avantajı artıyor ki hem kullanıcı hem de yayıncı için birçok avantajı vardır. Kullanıcı pvp serverler kullanırken bir çok seçenek bulabiliyor tanıtım sitesi içerisinde bir adrese bağımlı yaşamıyor ve gerektiğinde rest çekerek başka pvp serverler oynamaya başlayabilir . Diğer bir avantajı ise daha önceden denenmiş ve test edilmiş olmasıdır .Yani boş yere dosya indirme olmayacak hatta nasıl olduğu hakkında hiç indirme yapmadan yorumlara bakarak fikir sahibi olabilirsiniz .

24
Güvenlik - Security / Acer'in internet sitesi hacklendi!
« on: August 12, 2016, 04:29:10 PM »
Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden birisi olan Acer, geçtiğimiz günlerde büyük bir güvenlik zaafiyeti verdiğini açıkladı.


Amerika Birleşik Devletleri'ndeki müşterilerine satış yaptığı resmi internet sitesinin hacklendiğini açıklayan şirket, olayın incelendiğini belirtti.
Olayın fark edilmesinin hemen ardından olaya neden olan güvenlik açığı kapatılsa da son dönemlerde büyük şirketler tarafından yaşanan güvenlik zaafiyetleri gittikçe ürkütücü bir hal alıyor.Şirket içerisinden sızan bilgilere göre durum açıklanandan çok daha ciddi bir durumda. Müşterilerin e-posta ve şifreleri başta olmak üzere adres, isim soyisim hatta kredi kartı bilgilerinin de çalındığı iddiaları müşterileri korkutuyor.

Yaklaşık 1 yıl boyunca fark edilmeden site üzerinden veri çalmayı başaran hacker hakkında açıklanmış herhangi bir bilgi yok.
Mayıs 2015 ile Nisan 2016 arasında alışveriş yapan bütün üyelere otomatik bir e-posta gönderen şirket, şifre değişimi ve hesaplarının takibi konusunda uyarı da bulunmuş.

25
Bir grup Çinli hacker grubu, Vietnam'da bulunan iki farklı havalimanını hacklediler.
Kendilerine 1937CN ismini takmış bir grup Çin'li hacker, Vietnam'ın en ünlü havalimanlarından ikisini hackledi. Cuma günü gerçekleşen olayda ilk olarak uçuş sistemlerine saldıran hackerlar, bu sistemlerin kontrolünü ele geçiremedi ve havalimanlarında bulunan bilgilendirme ekranlarına yöneldiler. Ekranların ve havalimanlarında bulunan speakerların kontrolünü ele geçiren hackerlar, Vietnam ve Filipinler aleyhine propaganda mesajları paylaştılar.


Hackerları engelleyemeyen yetkililer, bir süre havalimanlarında bulunan ekranları ve speakerları devre dışı bırakmak zorunda kaldılar. Olayların bitmesinin ardından bazı yolcu bilgilerinin de çalındığı anlaşıldı. Sadece 100 MB veri çalmayı başaran hackerlar, tam 40.000 yolcunun bilgilerini internette paylaştılar.

26
Teknolojik Gelişmeler / Microsoft'dan da canlı yayın yapıla bilcek!
« on: August 12, 2016, 03:37:25 PM »
Microsoft, canlı yayın platformu olan Beam'i satın aldığını duyurdu.
Canlı oyun yayını yapan kişilerin (yani "Streamer") artmasıyla birlikte büyük miktarda para kazanmaya başlayan Twitch, ilk olarak internetin video paylaşım devi olan YouTube'un dikkatini çekti. YouTube, canlı oyun yayınları yapan kişiler için özel olarak YouTube Gaming'i açtı ve kısa sürede büyük miktarlarda para kazanmaya başladı. Bu sektöre giren firmaların büyük paralar kazandığını gören Microsoft da, canlı yayın işine girmeye karar verdi.
Microsoft, canlı yayın platformu olan Beam'i satın aldığını duyurdu. Microsoft'a göre 100.000'den fazla kullanıcıya sahip olan canlı yayın platformu, canlı oyun yayınını sıradanlıktan kurtardığı için diğer platformlardan bir adım önde.


Microsoft'un Xbox ile Beam'i birleştireceği, böylece canlı yayın platformunun kullanıcı sayısını artırırken Xbox'a da güzel bir özellik ekleyeceği tahmin ediliyor.

27
Teknolojik Gelişmeler / Google YouTube'u Denetliyor mu?
« on: August 12, 2016, 11:36:52 AM »
Google'ın kullanıcıların hareketlerini cihazları üzerinden tespit ettiği ortaya çıkmıştı. Şirketin şimdiki süreçte ise YouTube'u kontrolü altında tuttuğu iddiaları gündeme geldi.


Alexa istatistiklerine göre dünya üzerinde bir gün içerisinde en çok ziyaret edilen site konumundaki Google, verilerle de küresel internetteki konumunu ispatlıyor.
Küresel anlamdaki büyüklüğünü, kullanıcılar ve şirketler üzerindeki kontrol mekanizması sağlayarak sürdürdüğü iddia edilen Google'ın, şimdiki süreçte Alexa'nın aynı listesinde ikinci sırada yer alan YouTube üzerinde bir denetim mekanizması oluşturduğu iddiaları gündeme geliyor.
Kaynaklardan gelen bilgiler, Google'ın site üzerinden gerçekleşen tüm YouTube trafiğini kontrol ettiğini ortaya koyuyor.
Google yayınladığı aylık şifreleme trafiği raporunda; Gmail, Google Calendar, YouTube gibi platformlardaki kullanıcı hareketlerine ilişkin verileri ortaya koydu.
Kullanıcıların uygulamalar içerisindeki güvenliğini sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği ifade edilen şifreleme özelliğinin, güvenilir bir uygulama deneyimi sunduğu dile getiriliyor.
Google'ın kullanıcıların akıllı telefon, akıllı televizyon, dizüstü bilgisayar gibi platformlarda daha verimli bir şifreleme çözümü için HTTPSsunucularından faydalandığı kaydediliyor.
Nitekim kullanıcıların kişisel veri gizliliğine korumak amaçlı yapılan etkinlik, bu bilgilerin şirket bünyesinde ortaya çıkmasına yol açabiliyor.
Google, kullanıcı bilgilerini güvene alarak, yalnızca şirket bünyesinde söz konusu kişisel verileri bulunduruyor.
İnternet, sosyal medya üzerinde kişisel veri gizliliğinin son derece tartışıldığı bir dönemde, Google'ın gelecek süreçte çeşitli şikayetlerle muhattap olabileceğini söyleyebiliriz.
Techno Buffalo'da yer alan habere göre Google şifreleme sisteminin yakın bir süreçte yüzde 100 oranında bir performansa sahip olacağını dile getiriyor.


28
Güvenlik - Security / iPhone'larda Büyük Güvenlik zafı!
« on: August 12, 2016, 11:33:17 AM »
Android cephesinde yaşanan Stagefright açığının etkileri halen sürerken, ikinci Stagefright dalgası iOS cephesini sıkıntıya sokacağa benziyor!


Android, güvenlik konusunda hiçbir zaman mükemmel olamadı. Google’dahi bunu kabul etmiş durumda.
Fakat iOS cephesinde bu durum farklı. Apple'ın söylemleri de, kullanıcıların söylemleri de iOS cihazlarının güvenlik konusunda mükemmel olduğu yönünde. Fakat yeni keşfedilen bir güvenlik açığı bunun tam aksini iddia ediyor. Cisco bünyesinde çalışan bir güvenlik araştırmacısı olan Tyler Bohan tarafından keşfedilen açık bütün iPhone'ları etkileyebiliyor. VE-2016-4631 kodlu açık iOS cihazlardaki görüntü verilerini işleme kısmını etkiliyor. MMS veya iMessage yoluyla yollanan TIFF formatındaki mesaj ile iPhone'unuz siz farkında dahi olmadan hacklenebilir.

Safari üzerinden de aktifleşebilen bu açık iPhone kullanıcılarını korkutmayı şimdiden başardı. Hackerlar tarafından düzenlenmiş siteyi açmak veya mesajı okumak dışında herhangi bir ekstra işleme ihtiyaç duymayan bu güvenlik zaafiyetinin yapabildikleri ise inanılmaz.
Hackerın WiFi şifrelerine erişme, Safari üzerinde tuttuğunuz şifreleri görebilme ve uygulama kontrolü gibi inanılmaz yetkilere sahip olmasına izin veren açık Apple tarafından İOS 9.3.3 'te kapatıldı.
Eğer cihazınızı henüz güncellemediyseniz tehlike altındaki kullanıcılar arasında olabilirsiniz!

29
Aymet.NET / Aymet.Net Hakkında
« on: August 12, 2016, 11:29:02 AM »Aymet.NET ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması)


- E-Fatura, E-Arşiv Entegrasyonu
- Stok Yönetimi (Stok, Barkod, El terminali v.b.)
- Satış Yönetimi (İrsaliye, Fatura)
- Satın alma Yönetimi (Teklif, Sözleşme, Sipariş)
- Finans Yönetimi (Kasa, Banka, Çek-Senet, Makbuz v.b.)
- Şube ve Maliyet Merkezi Yönetimi (Şube, Şantiye v.b.)
- Depo Yönetimi
- Dövizli İşlemler
- Gelişmiş Raporlama (Versiyonlu çalışabilme)
- Yönetici İşlemleri
Programın kullanımı son derece basittir. Bütün bilgi girişleri ENTER, ESC tuşları kullanılarak yapılmakta ve bütün bilgi ekleme ve bilgi silme işlemleri INSERT ve DELETE tuşları kullanılarak yapılabilmektedir. İstenilen bütün işlemler tamamen klavyeden yapılabileceği gibi mouse kullanılarak da yapılabilmektedir.
30
Güvenlik - Security / Korsan İçeriklere Savaş Açıldı!
« on: August 12, 2016, 11:28:30 AM »
korsan içeriklere savaş açıldı
Korsan içeriklerin yayılmasını engellemek için sosyal medyanın kontrol altında tutulması planlanıyor. Peki, korsan içerikler ile nasıl mücadele edilecek?
Rusya'nın korsan yazılım ve ürünler konusundaki ününden bahsetmeye gerek yok. Burada korsan oyunların, filmlerin ve diğer eğlence sektörü işlerinin ciddi bir kullanımı, hatta buradan tüm dünyaya yayılımı söz konusu.
Tüm oyunlar kırılacak
Rusya hükümeti bugüne kadar korsan kullanımına karşı birçok adım atsa da bunların hiçbiri tam ziyadesiyle başarılı olamadı. Ulusal Müzik Endüstrisi ve Sinema ve Televizyon Yapımcıları'nın birliğiyle konu Rusya Kültür Bakanlığı'na taşındı.
Korsan içerikler sosyal medya üzerinden yayılıyor
Yeni çıkarılacak yasayla sosyal medya ve internet üzerinde şirketlerin ürettikleri yapımların telif hakları koruma altına alınacak. Doğu Avrupa'nın Facebook'u olarak kabul edilen vKontake (VK) artık telif hakları ihlallerine karşı önlemler alacak.
VK gibi birçok sosyal tabanlı yerel kuruluş korsan yazılımların internet üzerinde dağılmasında önemli rol oynuyordu. Hükümet sosyal medya ve korsan ağı arasındaki bağlantıyı keserek, korsan sektörüne darbe vurmayı amaçlıyor.
Özellikle Rusya ve çevre ülkeler için korsan içeriklerin adeta bir mafyaya dönüştüğünü düşünürsek, hükümet böyle bir karar almakta geç bile kaldı diyebiliriz.

Sinema, oyun ve benzeri eğlence dallarında korsan içerik üreticilerinin sosyal medya ağını kesmek önemli bir adım gibi görünüyor.
Bakalım, korsan cenneti olarak anılan Rusya yasalardaki yeni düzenlemelerin sonunda kendi eğlence sektörüne bir çeki düzen verebilecek mi?
Temasların ardından VK ile şimdiden imzalar atılmaya başlandı. Böylece telif haklarını korumaya yönelik ilk büyük adım da atılmış oldu.

Pages: 1 [2] 3 4 ... 8