Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - Aymet

Pages: 1 2 [3] 4 5 ... 8
31
Teknolojik Gelişmeler / Snapchat'e Irkçılık tepkisi
« on: August 12, 2016, 11:24:03 AM »
Asyalı filtresi tepki çekti
Filtreli fotoğraf ve video paylaşım platformu Snapchat’in uygulamaya dahil ettiği son filtre kullanıcılar tarafından tepkiyle karşılandı.


Kullanıcıların yüzünü Asyalı bir karaktere dönüştüren filtre için Snapchather ne kadar Japon çizim sanatı animeden  esinlendiklerini dile getirse de, başta Twitter olmak üzere birçok platformda Snapchat’a tepkiler yağdı.
Snapchat yoğun tepkiler üzerine kısa süre içerisinde filtreyi uygulamadan kaldırdı.
Snapchat yine yakın zamanda Bob Marley’den ilham alan filtresi nedeniyle de ırkçılık suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştı.


32
Teknolojik Gelişmeler / Çin'deki nüfus online rekoru kırdı
« on: August 12, 2016, 11:16:45 AM »
Dünyada nüfusu en kalabalık olan ülkesi Çin'de internet kullananların sayısı 700 milyonu geçti.
Dünyadaki en kalabalık internet kullanıcısına sayısına sahip olan Çin online nüfusu 710 milyona ulaşarak kendi rekorunu geliştirdi.
Çin hükümeti tarafından açıklanan bu rakam son altı ay içerisinde en az bir kez internete bağlanmış Çinlileri kapsıyor.


2015 sonunda 690 MİLYONDU?
1 milyar 375 milyon insanın yaşadığı Çin’de 2015'te yapılan sayımsa 690 milyon internet kullanıcısının olduğu söylenmişti.
İNTERNETE BAĞLANANLARIN YÜZDE 92.5'İ MOBİL KULLANICI
Çin İnternet Ağları Bilgi Merkezi tarafından açıklanan verilerde internet kullanım yoğunluğunun şehirlerde olduğunu, kırsal bölgelerde internet erişimine sahip olanların sayısının oldukça düşük olduğuna dikkat çekildi. Verilerde ortaya çıkan bir diğer önemli sonuç ise internet bağlananların yüzde 92.5'inin mobil kullanıcı olması.
TEKNOLOJİ DEVLERİNİN CEZBEDİYOR
Çin'in nüfus yoğunluğu ve son 30 yılda ekonomisinin gelişme hızı büyük teknoloji şirketlerini ülkeye çekiyor. Başta Facebook ve Apple olmak üzere birçok teknoloji devi Çin piyasasında yer alabilmek için kıyasıya mücadele veriyor. Çin'in teknoloji konusunda oldukça sıkı bir sansür politikası yürütüyor. Google'nın erişim izni bulunmadığı ülkenin güvenlik politikarı "Çin'in Güvenlik Seddi" olarak anılıyor.
Çinli sanal alışveriş ve ticaret sitesi kurucusu Jack Ma, ülkedeki teknolojik atılımın simgelerinden biri. 24 milyar dolar servetiyle Çin'in en zengin ikinci işadamı olan Ma, dünyanın 33. en zengin insanı ünvanını taşıyor.

33
Güvenlik - Security / Kablosuz Klavyelerin Tehlikesi!
« on: August 11, 2016, 04:09:28 PM »
USB dongle ile çalışan kablosuz klavyelerin güvenliklerine yönelik yapılan bir test hiç iyi olmadığı ortaya çıktı. Kablosuz klavyelerin üzerinden bilgilerin nasıl kolayca ele geçirildiğini birlikte inceleyelim.Kablosuz klavyeler sağladığı rahat kullanımla işimizi kolaylaştırsa da güvenlik risklerini de beraberinde getiriyor. Bu konudaki en etkileyici araştırmalardan biri Bastille KeySnif+fer tarafından gerçekleştirildi. Sonuçlar birçok kablosuz klavyenin kolayca kırılabildiğini gösteriyor.
Aralarında birçok tanınmış markalarında bulunduğu 12 üreticinin kablosuz klavye modelleri test edildi. Test modellerinden üçte ikisinde  KeySniffer hacklemesi başarılı oldu. USB üzerinden laptop a bağlanan 2.4 GHz anten ve birkaç yazılım ile 75 metre menzildeki kablosuz klavyeleri hackleyebilen ekip, ele geçirdiği bilgisayarlardan yapılan tüm girdileri kendi takip ekranında görebiliyor…
Kişisel gizliliği yerle bir eden bu işlem, banka bilgileri, kredi kartı numaraları ve birçok şifrenin tespit edilmesi amacıyla da kullanılabilir. Yaklaşık 100 doları bulmayan ve kolayca satın alınabilen bileşenler ile yapılan bu işlem oldukça korkutucu.

34
Teknolojik Gelişmeler / Yeni İPhone İçin Lansman Tarihi Belli Oldu
« on: August 11, 2016, 03:07:31 PM »
Yılın en çok merak edilen telefonlardan biri olan Apple’ın yeni telefonu iPhone 7’nin gösterim tarihi belli oldu.
Bu ayın başlarında akıllı telefon pazarının lideri Samsung, en yeni akıllı telefonu Galaxy Note 7’yi tanıtmıştı. Kısa sürede ön sipariş rekorları kırmayı başaran Samsung’un Note 7’sinden sonra üst segmentte gözler Apple’a çevrildi.
Apple’ın bu yılki yıldızı iPhone 7’nin uzun süredir merak edilen iPhone 7, Eylül ayında tanıtılacağı konuşuluyordu. Bloomberg’in Apple editörü Mark Gurman, bugün hazırladığı içerikte iPhone ailesinin yeni üyesi iPhone 7’nin 7 Eylül 2016 tarihinde tanıtılacağını belirtti.
Uzun süredir ortaya çıkan sızıntılarla artık iPhone 7’nin tanıtım etkinliği aynı zamanda Sony’nin yeni oyun konsolu PlayStation Neo’nun tanıtım etkinliğiyle aynı güne denk geliyor.Note 7’yi En çok Zorlayacak Rakibi Yolda!
Çıktığından beri Samsung’un Galaxy Note 7 ile çok başarılı bir cihaz ortaya koyduğunu kabul edecek olursak bu yılın kalan döneminde özellikle iPhone 7 Plus ve Galaxy Note 7 cihazları arasında büyük bir çekişmeye tanık olacağız. Bakalım iPhone 7, iPhone  kullanıcıların beklentisine cevap vere bilecek mi?


35
Güvenlik - Security / Zararlıları HiJackThis ile temizleyin!
« on: August 11, 2016, 02:50:45 PM »
Bilgisayarınızda hiçbir zararlı yazılım olmadığından emin misiniz? Bir de HiJackThis'i deneyin!HiJackThis, sisteminizdeki zararlı, istenmeyen web tarayıcısı eklentilerini temizlemekte uzmanlaşan ücretsiz bir araç.
Zararlıları ve diğer tehditleri bulabilen HiJackThis'i antivirüsünüzle yan yana kullanmanız mümkün. Kullanımı kolay olan araç, Windows Kayıt Defteri'ndeki ve sabit diskinizdeki anahtar bölgeleri tarayarak raporlaroluşturuyor. Sizi kendi web sitesine girmeye zorlayan yazılımları bulabilen araç, dilerseniz belirli programları ve URL'leri tarama dışında bırakmanıza olanak tanıyor.
Web tarayıcınız veya sisteminiz garip davranmaya başladıysa, bizce HiJackThis'e şans verin.

36
Ranscam isimli yeni fidye yazılımını gördüğünüzde, eski zararlıları ve fidye yazılımlarını bile arar olabilirsiniz..


Fidye yazılımları, günümüzün en büyük tehditlerinden biri. Yeni ortaya çıkan bir fidye yazılımı da, paranızı almasına rağmen, özel dosyalarınızı siliyor. Güvenlik araştırma firması Talos, yakın zaman önce yayınladığı blog yazısında Ranscam adını verdiği yeni yazılım hakkında detayları paylaştı.
Bu fidye yazılımı da, daha önceki örnekleri ile benzer bir temele sahip. Yazılım, dosyalarınızın şifrelendiğini ve bu yüzden erişemediğinizi söyleyerek, belirli miktarda parayı ödemezseniz dosyaları silmek ile tehdit ediyor. Fidye yazılımlarının bu korkutucu tehdidi de pek çok kişinin fotoğraflarını ve diğer içeriklerini korumak için parayı ödemesine sebep oluyor.
Ancak Ranscam, standart ransomware davranışını önemsemeyerek, kurbanın içeriğini, ödeme yapılsa dahi siliyor. Ranscam yazarları, teknik detaylarla uğraşmadan ve kullanıcının dosyalarını önemsemeden kolay bir şekilde para kazanmaya bakmış gibi görünüyorlar.
Neyse ki Ranscam halen erken günlerinde ve henüz pek yaygınlaşmış değil. Ancak artık, bir fidye yazılımı ile karşılaştığınızda ödeme yapsanız da dosyalarınızı geri alacağınızın garantisi olmadığını bilmenizde yarar var...

37
Yeni ortaya çıkan Android zararlısı, banka hesap bilgilerinizi almakla kalmıyor; bankanızın sizi uyarmasını da engelliyor!Kullanıcıların kart, banka bilgilerini ele geçirmekle kalmayıp bankanızın sizi bu konuda uyarmasını da engelleyen fake banka riski ortaya çıkıyor. Güvenlik firması Symantec tarafından fark edilen bu tehdidin Android.Fakebank.B adlı kötü amaçlı yazılım familyasının yeni sürümlerinde yer aldığı belirtiliyor. Bu yeni Truva Atı sayesinde hacker'lar kullanıcıların herhangi bir ödeme kartını da iptal etmesini önleyebiliyor.
İlk olarak 2013'te tespit edilen Fakebank türü zararlılar, bir Android uygulaması gibi davranıyor ve kullanıcıların parasını çalmayı deniyor.
Fakebank.B'nin bu yeni çeşidi kullanıcıların finansal oturum açma verilerini toplamanın ötesinde yapılan telefon çağrılarını da takip edebiliyor. Bu yeni Truva Atı şimdiye kadar sadece Rusya ve Güney Kore'de tespit edildi. Symantec konuyla ilgili yaptığı açıklamada kullanıcıları bilinmeyen uygulama mağazalarından indirmemek daha güvenilir kaynaklardan uygulama indirmek konusunda uyardı.

38
Güvenlik - Security / Bir laptopla 30 araç çaldılar!
« on: August 11, 2016, 02:43:41 PM »


Eskiden araba çalmak için bir askı, bir tornavida ve az miktarda elektronik bilgisi yeterli olurdu. Bugünlerde ise araba çalmak isteyenlerin çok daha fazla uğraşması gerekiyor. Ancak bu durum suçluları durdurmuyor. Hatta bu durumun, iddialara göre bir dizüstü bilgisayar kullanarak 30 adet arac çalan ikiliyi durdurduğu kesinlikle söylenemez.
Houston polisinin yerel yayın ABC13'e söylediğine göre ikili, güvenlik kameraları görüntüleri ile polis tarafından sonunda yakalandı. Polis ikiliyi, yeni bir hırsızlık için çalışırken yakaladı. Polis, ikilinin toplamda iki düzine araç çaldıklarını ve daha büyük bir grubun içerisinde yer aldıklarını düşünmekte.
Suçlular artık yakalanmış durumda ve polis, bu suçların nasıl işlendiğini çözmeye çalışıyor. Bir dizüstü bilgisayarın olaya dahil olduğu ise bilinen detaylardan biri. Marka sözcüsünün ABC13'e söylediğine göre bu bilgisayarda, araçları kandıran anahtarları içeren büyük bir kod listesi veri tabanı bulunuyor olabilir. Hırsızlar veri tabanına erişim elde ederek, aracın çeşitli noktalarında görülebilen araç kimlik numarasını (VIN) aldıktan sonra çalışan sahte anahtarlar üretmiş olabilir.
Otomobil üreticileri siber güvenlik sorunları ile savaşmak için ciddi uğraşlar veriyor ve bu konuda büyük adımlar atılmış durumda. Ancak güvenlik sistemlerindeki boşluklar, yeterince hızlı bir şekilde kapatılamıyor. Hatta kamudan yardımı arttırmak amacıyla, bulunan hata ve açıkların bildirimleri ve onarımları için ödüller bile sunulmakta...

39
- Nakit Tahsilat
- Gönderilen Havale EFT
- Çek Alma
- Çek Verme
- Senet Alma

Videolarımıza alttaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.aymet.com.tr/egitimvideolari.aspx

40
- Çekin Ciro Edilmesi
- Çekin İade Edilmesi
- Çekin Tasa Gönderilmesi
- Ciro Edilen Çekin İadesi
- Kendi Çekimizin Ödenmesi
- Portföydeki Çekin Tahsili
- Takastaki Çekin Tahsili

Videolarımıza alttaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.aymet.com.tr/egitimvideolari.aspx

41
Destek ve Kurulum İşlemleri / Aymet Kasa Eğitim Videolarımız
« on: August 10, 2016, 03:53:00 PM »
- Kasa Listesi
- Kasiyerler
- Kasa Ekstresi
- Kasa Bakiye Raporu
- Kasa Defteri

Videolarımıza alttaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.aymet.com.tr/egitimvideolari.aspx

42
Destek ve Kurulum İşlemleri / Aymet Banka Eğitim Videolarımız
« on: August 10, 2016, 03:52:16 PM »
- Banka Kartı
- Banka Grubu
- Banka Nakit Dekontu
- Banka ve Hesaplar Arası Virman
- Banka Masraf Dekontu
- Baka Fihrist
- Banka Ekstresi
- Banka Bakiye Raporu

Videolarımıza alttaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.aymet.com.tr/egitimvideolari.aspx

43
Destek ve Kurulum İşlemleri / Aymet Araçlar Eğitim Videolarımız
« on: August 10, 2016, 03:49:50 PM »
- Kur Güncelle
- Listeler

Videolarımıza alttaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.aymet.com.tr/egitimvideolari.aspx

44
- Müşteri İrsaliyesi
- İrsaliye İşlemleri
- İrsaliye Yazdırma

Videolarımıza alttaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.aymet.com.tr/egitimvideolari.aspx

45
Destek ve Kurulum İşlemleri / Aymet Fatura Eğitim Videolarımız
« on: August 10, 2016, 03:48:19 PM »
- Alış Faturası
- Satış Faturası
- Alış İade Faturası
- Proforma Fatura
- Fatura Raporu
- Masraf Merkezi Raporu
- Aylık Fatura Raporu
- Fatura KDV Raporu
- Proforma Fatura Raporu
- Fatura Seri No Listesi Raporu
- Fatura Yazdırma

Videolarımıza alttaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.aymet.com.tr/egitimvideolari.aspx

Pages: 1 2 [3] 4 5 ... 8