Author Topic: Cariye Özel İndirim Nasıl Yapabilirim ?  (Read 7850 times)

Aymet Forum

  • Administrator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 82
Cariye Özel İndirim Nasıl Yapabilirim ?
« on: July 02, 2013, 12:45:49 PM »
Mağazamızda ön muhasebe takibimizi Aymet Ticari Muhasebe paketi ile yapmaktayız. Uzun süreli çalıştığım müşterilerime bazı ürünlerimizde ekstra indirimler yapıyoruz. Bu ürünlerin çeşitleri zaman zaman değişiyor ve müşteriye ait değişkenlik gösterebiliyor. Bu gibi müşterilerime ait indirimli ürün tanımlaması yapabilir miyim?CEVAP:
   Aymet Yazılımlarının tüm paketlerinde cari kartlarınıza ilişkin indirimli stok kartları tanımlayabilirsiniz. Faturanızı düzenlerken  carilerinize özel ürünlerde indirim otomatik olarak faturaya yansır. Bu işlemi gerçekleştirmek için;
   CARİ menüsünden CARİ KARTLARI işlemini seçin. Açılan CARİ KARTLARI penceresinde indirimli stok kartı tanımlayacağınız cari kartına ilerleyin ve üstünde Mouse’unuzun sağ tuşuna basın. Açılan menüden DEĞİŞTİR seçimini yapın. CARİ KARTLARI DÜZELTME penceresi GENEL sekmesi aktif olarak açılacaktır. İNDİRİM sekmesini seçerek aktif edin. Bu sekmede bulunan işlem penceresindeki STOK KARTI liste seçim alanındaki ok tuşuna bastığınızda mevcut stok kartlarınız listelenecektir. Listeden ilgili cariye ait indirim yapacağınız stok kartını seçin. Sol taraftaki 1. İNDİRİM ORANI ve takip eden sütunlara seçtiğiniz stok kartına ilişkin indirimi başında “%” işareti olmadan girin ve yan hücreye geçin. TAMAM tuşuna bastığınızda seçtiğiniz cari kartına ait stok kartı indirimli olarak düzenlenen faturalarda yer alacaktır.Kontrol:
   FATURA menüsünden SATIŞ FATURASI seçimini  yapın. Açılan SATIŞ FATURASI YENİ KAYIT penceresinde CARİ KODU(….) alanından açılan seçim penceresinden indirimli stok kartı tanımlamış olduğunuz cari kartını seçin ve TAMAM butonuna basın. Ürün satırlarına ait STOK KODU tanılama satırından STOK KARTI seçim penceresini açın ve seçmiş olduğunuz cari karta ilişkilendirdiğiniz stok kartını seçin TAMAM butonuna basın. Yan hücreye geçtiğinizde stok kartı satıra oturacak ve İNDİRİM hanesinde ilgili bilgiler gösterilecektir.
Ek Olarak:
   Cari Kartlarınıza genel olarak kullanabileceğiniz sabit indirim oranları da belirleyebilirsiniz. Bu şekilde indirim uyguladığınız cari kartlarına ait yaptığınız satışların tamamında indirim oranı faturaya stok kartı ayırt etmeksizin yansır. Bu işlemi gerçekleştirmek için;
   CARİ menüsünden CARİ KARTLARI işlemini seçin. Açılan CARİ KARTLARI penceresinde sabit indirim tanımlayacağınız cari kartına ilerleyin ve üstünde Mouse’nuzun sağ tuşuna basın. Açılan menüden DEĞİŞTİR seçimini yapın. CARİ KARTLARI DÜZELTME penceresi GENEL sekmesi aktif olarak açılacaktır. İSKONTO başlıklı alana sabitlemek istediğiniz indirimin yüzde birimini başında “%” işareti olmadan yazın ve TAMAM butonuna basın.