Author Topic: Sözünü tutmayan fidye Yazılımı Ranscam’a dikkat!  (Read 2372 times)

batuhan

  • Guest
Sözünü tutmayan fidye Yazılımı Ranscam’a dikkat!
« on: August 11, 2016, 02:48:22 PM »
Ranscam isimli yeni fidye yazılımını gördüğünüzde, eski zararlıları ve fidye yazılımlarını bile arar olabilirsiniz..


Fidye yazılımları, günümüzün en büyük tehditlerinden biri. Yeni ortaya çıkan bir fidye yazılımı da, paranızı almasına rağmen, özel dosyalarınızı siliyor. Güvenlik araştırma firması Talos, yakın zaman önce yayınladığı blog yazısında Ranscam adını verdiği yeni yazılım hakkında detayları paylaştı.
Bu fidye yazılımı da, daha önceki örnekleri ile benzer bir temele sahip. Yazılım, dosyalarınızın şifrelendiğini ve bu yüzden erişemediğinizi söyleyerek, belirli miktarda parayı ödemezseniz dosyaları silmek ile tehdit ediyor. Fidye yazılımlarının bu korkutucu tehdidi de pek çok kişinin fotoğraflarını ve diğer içeriklerini korumak için parayı ödemesine sebep oluyor.
Ancak Ranscam, standart ransomware davranışını önemsemeyerek, kurbanın içeriğini, ödeme yapılsa dahi siliyor. Ranscam yazarları, teknik detaylarla uğraşmadan ve kullanıcının dosyalarını önemsemeden kolay bir şekilde para kazanmaya bakmış gibi görünüyorlar.
Neyse ki Ranscam halen erken günlerinde ve henüz pek yaygınlaşmış değil. Ancak artık, bir fidye yazılımı ile karşılaştığınızda ödeme yapsanız da dosyalarınızı geri alacağınızın garantisi olmadığını bilmenizde yarar var...
« Last Edit: August 11, 2016, 03:02:39 PM by Aymet »