Author Topic: BTK’dan GSM Operatörlerine Uyarı 3 Ay İçinde CLI Sorununu Çözün!  (Read 1880 times)

Aymet

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 108
    • View Profile
BTK, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından ciddi sonuçlara yol açabilecek numara kopyalama yöntemi CLI sisteminin çözülmesi için
GSM operatörlerine 3 ay süre tanıdı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı bir toplantı esnasında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in telefonu çalmış ve ekranında görünen ‘Başbakan arıyor’ yazısının doğru olmadığı ortaya çıkmıştı. Bunun ilk olarak siber saldırı ya da dolandırıcıların kullandığı CLI (Aranan Hat Bilgisi) manipülasyonu, yani numara kopyalama ihtilam olabileceği düşünülmüştü. Daha sonra Şimşek’in Hazine’nin numarasını bir hata sonucu ‘Başbakan’ olarak kaydettiği ortaya çıkmıştı. Bu durum, CLI manipülasyonunun ne gibi tehlikelere yol açabileceğini açık bir şekilde gösterdi. Dolandırıcıların sıklıkla kullandığı bu sistemin ardından BTK harekete geçti ve CLI kullanımına ilişkin bazı düzenlemeler yaptı. Bu düzenlemeler GSM operatörlerine bildirildi ve gerekli altyapıların kurulması yönünde görüşmeler yapıldı.
GSM operatörleri, altyapılarını belirlenen sisteme göre kurabilmeleri için 1 yıllık süre istediler. BTK ise altyapının en geç 3 ay içerisinde tamamlanmasını şart koştu. Zira konu sadece dolandırıcılık değil, arkasında büyük bir güvenlik meselesi de var. Örneğin hava kuvvetleri komutanını arayan başbakan, ‘Şurayı vurun’ diye bir emir verebilir. Aranan komutan, telefonda başbakanın aradığını görse de aslında arayan başka bir numara veya başka bir kişi olabilir. Örneğin darbe yanlısı ya da kötü niyetli başka kişiler.
Sonuç olarak konu gerçekten ciddi ve GSM operatörleri eminim ki 3 ay içerisinde bu altyapıyı kurmak için ellerinden gelen tüm gayreti gösterecekler.


« Last Edit: August 18, 2016, 11:30:11 AM by Aymet »