Author Topic: Facebook'dan Yeni Yenilikler  (Read 1709 times)

batuhan

  • Guest
Facebook'dan Yeni Yenilikler
« on: August 19, 2016, 12:01:38 PM »
Facebook, Unity ile güçlerini birleştirerek oyun platformu konusunda Steamı geçmeyi hedefliyor.
Bir dönemler Facebook üzerinden oynanan oyunların sayısı bi hayli artmıştı. Zaten Facebook kullanan kişi sayısı almış başını gidiyor, bir de bu kişiler Facebook üzerinden oyun oynayınca sosyal medya devi epey bir gelir elde ediyordu. Ancak mobil oyunların ciddi bir sıçrayış yapması, Facebook'un oyun pazarındaki gelirini ciddi şekilde etkiledi.
İşte bu konuda etkili bir adım atmak isteyen Facebook, Steam'e rakip olabileceği yeni bir masaüstü oyun platformu kurmaya hazırlanıyor. Bu platform konusunda Facebook'un arkasındaki güç ise Unity olacak.
Standart Facebook oyunlarının yanı sıra iOS ve Android için oyunların da bulunacağı platformda Unity sayesinde Steam'de görmeye alıştığımız üst seviye oyunlar da bulunacak. Farklı kategorilerde pek çok oyunun bulunacağı platformun en büyük özelliği -ve rakiplerine göre avantajı- ise geliştiricilere açık olması Bu sayede geliştiriciler hem Facebook'un, hem de Unity'nin oyun geliştirme araçlarını kullanarak platform için 2D, 3D, VR ya da AR sınıfında, kendi oyunları nı geliştirebilecek.


Bugünden başlayarak 31 Ağustos'a kadar geliştiriciler platformun alfa versiyonuna katılarak Unity 5.4 ile oyun geliştirme deneyimi yaşayabilecekler. Platformun ne zaman hazır olacağı konusunda ise henüz net bir bilgi yok.

KAYNAK : WEBTEKNO
« Last Edit: November 23, 2016, 11:55:27 AM by dogukan »