Author Topic: Kullanıcı sınırlandırmayı nasıl yapabilirim ?  (Read 7170 times)

Aymet Forum

  • Administrator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 82
Kullanıcı sınırlandırmayı nasıl yapabilirim ?
« on: June 27, 2013, 05:24:34 PM »
İşletmeme ait bilgisayarımda  Aymet Kobi yazılımını kullanmaktayım. Burada yönetici olarak çalışıyorum, aynı sistemde farklı arkadaşlarımızda programa giriş çıkış kayıt vb.. işlemler yapabilmekteler. Bu kişilere ait işlemleri kısıtlama veya engelleme işlemi mümkün müdür?

CEVAP:
   Aymet Yazılımlarının tüm çeşitlerinde kullanıcı tanımlama ve yetkilendirme şifreleme gibi işlemler mevcuttur. Aymet paketinizin standart yüklemesinde size kullanıcı olarak AYMET adı verilmiş, parola da aynı şekilde AYMET ‘dir. Programda yetkilendirme yapmak için ilk etapta şifrenizi değiştirmeniz önerilir. Bu şekilde personeliniz AYMET yönetici hesabına hiçbir şekilde ulaşamayacaktır. Şifrenizi değiştirmek için DOSYA menüsünden ŞİFRE DEĞİŞTİR seçimini  yapın. Açılan pencerede gerekli alanları doldurup TAMAM butonun bastığınızda şifreniz değişmiş olacaktır. Yetkilendirme ve kullanıcı tanımlama için;

Aymet programınızı kapatın ve program dizininize Windows klasörlerinden giriş yapın.( C:\PROGRAM FİLES\AYMET - C:\PROGRAM FİLES(X86)\AYMET).Buradan YÖNETİCİ.EXE uygulamasını çalıştırın. Kullanıcı Adı AYMET Şifre: Biraz önce değiştirmiş olduğunuz şekilde tanımlanacaktır.

1.Aşama:
   Açılan AYMET YÖNETİCİ penceresinde KULLANICILAR butonuna basın. Açılan pencerede GRUPLAR kategorisinin altında bulunan YÖNETİCİ seçim yazısını seçin ve YENİ KULLANICI EKLEME butonuna basın. GİRİŞ penceresi sizden kullanıcı adı isteyecektir. Buradan isim tanımlamanızı yazın ve TAMAM butonuna basın. YÖNETİCİ yaptığınız bu işlemden sonra kullanıcıya ait bilgileri size gösterecektir. Aynı zamanda ismi tanımlamış olduğunuz kullanıcı GRUPLAR kategorisinin altında bulunan YÖNETİCİ listesinde yerini alacaktır.2. Aşama:
   1. Aşamada tanımladığınız kullanıcıya yetkilendirme yapmak için YETKİLENDİRME butonuna basın. Açılan pencerede sol bölmede gruplar ve kullanıcılar, sağ bölmede ise program ve veri tabanına göre işlemler listelenmektedir. Standart yüklemelerde kullanıcılara yetki tanımlanmadığı için tamamı yetkili gözükür. Sol taraftaki bölmeden AYMET kullanıcısını seçin. Sağ bölmeden KATEGORİLER (en üst) tanımlamasını seçin ve YETKİ EKLE butonuna basın. Bu seçimle sağ bölmede bulunan işlem isimleri yeşil işaret ile seçilecek ve daha önce eklemiş olduğunuz kullanıcı tüm işlemlerde pasif  ve yetkisiz konuma düşecektir.

   Pasif ve yetkisiz konumdaki kullanıcıya ilişkin yetki ve izinleri vermek için. Sol bölmedeki tanımlamış olduğunuz kullanıcı adını seçin. Seçim yaptığınız anda sağ bölmedeki işlemlerin yeşil işaretleri kullanıcıya ilişkin olarak kalkacaktır. Artık bu kullanıcıya ait işlemleri düzenlemek için yine sağ bölmedeki işlemler üzerinde seçimlerinizi yapın ve her seçim yaptığınızda YETKİ EKLE veya YETKİ KALDIR butonuna basın. İşlemler kategori görünümünde olduğu için sadece kategoriye ait yetki verdiğinizde alt kategorileri de yetkilendirmiş olursunuz. Yetkilendirmeyi bitirdikten sonra YÖNETİCİ.EXE uygulamasından çıkış yapabilirsiniz.Kontrol:
    Aymet programınızı açın ve KULLANICI ADI bölümüne yeni tanımlamış ve yetkilerini düzenlemiş olduğunuz kullanıcının adını yazın. ŞİFRE bölümüne YÖNETİCİ uygulamasının verdiği (Sifre) şifreyi yazın ve programa giriş yapın. Kullanıcı programa girecektir fakat yetkisini kaldırdığınız işlemlere giriş yapamayacaktır. Yetki olmadığı için butonlar ve liste seçimleri çalışmayacaktır.